Szwajcaria - tu trawa jest bardziej zielona...

Luzerna położona w najbardziej malowniczym miejscu Szwajcarii, nad brzegiem Jeziora Czterech Kantonów, u stóp góry Pilatus jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Najczęściej fotografowanym zabytkiem Lucerny jest słynny Most kapliczny, zbudowany w pierwszej połowie 14 wieku. Lucerna jest również idealną bazą wypadową dla wycieczek do wielu malowniczych zabytków. Warto zwiedzić Muzeum Transportu, Muzeum Picassa, Muzeum Wagnera, pozostałości fortyfikacji z ok. 1400 r., kościół Franciszkanów z XIII w., kościół St. Leodegar z XVII w., kościół Jezuitów z XVII w., pałac Rycerski oraz ratusz z XVII w.,Most Młyński z 1408r., kamienice z XVII i XVIII, basztę zegarową i Wieżę Ciśnień z 1300 r. Brzegiem Jeziora Czterech Kantonów usiane są urocze szwajcarskie wioski. 20 statków kursuje po jeziorze oferując widoki na wysokie alpejskie szczyty. Wycieczka na szczyt góry Pilatus to doświadczenie nie do przeoczenia. Jedna z najbardziej stromych na śweicie kolejek prowadzi do zapierającego dech w piersiach punktu widokowego na wysokości 2132m npm.

Grimselpass 2165 m npm w Szwajcarii to malownicza przełęcz zwykle otwarte od czerwca do października. Po stronie Alp Berneńskich prowadzi przez dziki i chropowaty krajobraz w kolorze szaro-zielonego granitu z widokiem na zbiorniki wodne z potężnymi tamami na 2165 metrów wysokości. Następnie droga wije się po stronie Valais do Gletsch w Obergoms. W dawnych czasach wąskie i niebezpieczne przejście było używany przez handlowców i zwierzęta juczne do transportu szwajcarskiego sera do Piemontu, w północnych Włoszech skąd do Szwajcarii sprowadzano wino, ryż, kukurydzę i skóry. Dzisiejsze dobrze rozwinięte drogi prowadzą przez popularne przełęcze Grimsel, Furka i Susten, szczególnie lubiane przez motocyklistów i rowerzystów. Atrakcją na trasie od strony Berneński jest Gelmerbahn -kolejka linowa, początkowo używana do transportu pracowników elektrowni. Gelmerbahn to najbardziej stroma kolejka na świecie, z gradientem 106%. Drugim niesamowitym miejscem jest kanion Handeckfalls i zawieszony nad nim na wysokości 70 metrów most, z którego rozpościera się niesamowity widok na wodospad. Kolejną atrakcją jest elektrownia, którą udostępniono do zwiedzania. Na przełęczy znajduje się malownicze Jezioro Umarłych.

Furkapass jest jedną z najwyżej położonych alpejskich przełęczy dostępnych dla rchu kołowego. Leży na wysokości 2436 m.n.p.m. niemal tak wysoko jak nasz najwyższy szczyt - Rysy w polskich Tatrach. Latem kursuje tu kolej parowa. Droga biegnie serpentynami z pięknym widokiem na Masyw Gotthard i Ursen Valley. Po stronie Valais, po około trzech kilometrach, można dotrzeć do Hotelu Belvedere, gdzie otwiera się widok na lodowiec Rodanu. Szosy wiodące z przełęczy Furka i Grimsel łączą się górnym biegu Rodanu. Obie są znakomicie utrzymane.

Gornergrat – grzbiet w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do grupy Alpy Mischabel i Weissmies. Pod szczytem, na wysokości 3089 m znajduje się hotel oraz najwyższa, końcowa stacja kolejki górskiej Gornergratbahn. Szczyt leży między dwoma lodowcami: Gornergletscher i Findelgletscher. Jest znakomitym punktem widokowym oferując panoramę, której główną atrakcją jest ponad 20 czterotysięczników, np. Monte Rosa, Liskamm, Matterhorn, Dom i Weisshorn. Na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne Gornergrat....

Göscheneralpsee - 1792 m n.p.m. sztuczny zbiornik wodny usytuowany jest pomiędzy Sustenhorn (3503 m n.p.m), Dammastock (3630 m n.p.m) i Galenstock (3586 m n.p.m). Tama o długości 540 metrów została ukończona w 1960 roku. Zbiornik zajmuje powierzchnię 132 ha, długi na 2.3 km osiąga głębokość 106 metrów. Göscheneralpsee to najwyższa w Szwajcarii zapora kamienna. Wokół zbiornika wiedzie malownicza trasa umożliwiająca także podejście na pokryty w całości lodem lodowiec Dammastock najwyższy szczyt w Alpach Turner w Szwajcarii. Zbiornik, naszym zdaniem, najpiękniej prezentuje się od strony zachodniej.

Gasterntal Do Kandersteg docieramy na dwa sposoby: Simon przyjeżdża czerwonym pociągiem, a nasza piątka oliwkową renatką. Stąd niewielkim busem pokonujemy kilkukilometrowy odcinek końcowej części tej romantycznej alpejskiej doliny. Potem pół godziny wystarcza nam by wyjść ponad granicę lasu i oniemieć z zachwytu. Przed nami wypełniona równiną sandrową Dolina Gastern, przez którą przedziera się spieniony, rwący potok rzeki Kander. Płaskie dno doliny otaczają prawie pionowe skały Doldenhorna, Altelsa i Balmhorna. Pod dnem doliny biegnie najdłuższy w Szwajcarii tunel kolejowy: Lotschbergtunnel (14 612 metrów). Gdzieś w oddali huczy wodospad. Ulegamy urokowi potoku i zamiast skręcić na wiszący nad spienionym nurtem rzeki most, kierujemy się w stronę wodospadu. Tracimy w ten sposób cenny czas, którego potem braknie nam na dotarcie do czoła lodowca Kandernfin. Na takie rozwiązanie decyduje się większość odwiedzających tę dolinę. Z tą różnicą, że oni czynią to świadomie. Jednak dolina jest tak piękna, że nie mamy poczucia straty.

Bellinzona znajduje się w samym sercu włoskojęzycznego regionu Ticino i jest jego stolicą.Włoski charakter mieszkańców potwierdza ich życzliwość, gościnność i zrelaksowany styl życia. Bellinzona oferuje również wiele atrakcji kulturalnych. Kina, teatry, wystawy i galerie sztuki czekają na na wszystkich dla których nie tylko piekno przyrody się liczy. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne, Bellinzona z południa widziana jest jako brama do Alp a od północy jako brama do Włoch. Ta część Ticino odgrywała zawsze istotną rolę jako węzeł szlaków w samym sercu Europy, dla podróżników, kupców i żołnierzy. Miasto położone jest w obrębie pozostałości oryginalnych murów obronnych, strzeżone przez trzy potężne zamki. Fortyfikacje te kiedyś broniące Italii przed najeźdźcami z północy Alp, dziś znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sustenpass - prowadząca przez nią szosa odsłaniając zachwycające widoki na szczyty Titlis(3238), Sustenhorn 3503, Tierberg (3447) uważana jest za najpiękniejszą w Alpach. Budowę trasy zakończono w 1945 roku. Droga w niezwykle harmonijny sposób splata się z otaczającą ją przyrodą. My wybraliśmy ją na powrót do Polski zatem rozpoczynamy podróż w Lucernie. Po raz kolejny zatrzymujemy się na Przełęczy Brünig aby popatrzeć na urokliwą panoramę jeziora Lungerer, które tym razem spowija szal gęstych mgieł a potem na dłużej nieco powyżej Sustenpass skąd rozciąga się niezapomniany widok na Steinsee, lodowiec Stein, Gwatschenhorn i Tierberg. Trasa zachwyca nas niemal na każdym kilometrze i utwierdza w mocnym postanowieniu o rychłym powrocie w te strony.

Oberalppass - znajduje się na wysokości 2044m n.p.m. łącząc Centralną Szwajcarię z Gryzonią na wschodzie. Nie jest szczególnie widokowa ale ujmuje swoją surowością. Ozdobą przełęczy jest jezioro. Niedaleko od przełęczy w południowej części na wysokości 2345 m leży jezioro Toma , uważane za źródło Renu. Warto się tam udać ponieważ Toma jest częścią federalnego spisu krajobrazów i pomników przyrody o znaczeniu krajowym w Szwajcarii a jego wody mają jakość wody pitnej. Zimą jezioro zamarza i jest pokryte śniegiem. Od października 2010 roku na przełęczy stoi czerwona latarnia, miniaturowa kopia14-metrowej latarni morskiej, "Hoek van Holland", która stała przez 70 lat u ujścia Renu do Morza Północnego w Rotterdamie. Jest to promocja turystyczna.