Bialskie Ogrody - 10 lipca 2010
Dolina Zadnich Koperszadów jest największym wschodnim odgałęzieniem Doliny Jaworowej. Ciągnie się na długości ponad pięciu kilometrów, od Polany pod Muraniem aż pod Przełęcz pod Kopą, rozdzielając Tatry Bielskie od Tatr Wysokich. Nazwa Koperszady jest związana z prowadzonym na obszarze doliny kopalnictwem rud miedzi. Teren ten nazywano po niemiecku: Kupferschächte (szyby miedzi). Z tego powstały polskie Koperszady i słowackie Koperšády (obecnie Meďodoly)....
Tu zaczyna się niebieski szlak. Od Rozdroża pod Muraniem przez Gałajdówkę i Dolinę Zadnich Koperszadów na Przełęcz pod Kopą. Czas przejścia wynosi 2 i pół godziny, powrót 2 godziny.
......
Róża alpejska, dorasta do 1,8m, rośnie od regla dolnego aż do kosodrzewiny.
Pliszka górska (Motacilla cinerea). Ptak wielkości wróbla, ale ma znacznie smuklejszą, wydłużoną sylwetkę, zwłaszcza ogon, który jest jeszcze dłuższy niż u pozostałych pliszek. Najczęściej przebywa na ziemi, nie unika wychodzenia na zupełnie odsłonięte miejsca i nie kryje się. Ptaki często siadają na wyższych kamieniach, słupkach i krzakach. Samiec śpiewa z podwyższenia. Gatunek wędrowny, zimuje w Europie i w Afryce.
W Polsce występuje liczniej na południu kraju, mniej licznie na zachodzie i północy, nie ma jej na większości obszaru wschodu i centrum kraju. Siedliskiem pliszki górskiej są zadrzewione brzegi szybko płynących mniejszych rzek i strumieni. Pliszka ta rzadko gniazduje w większym oddaleniu od wody.
Zgodnie ze swoją nazwą jest ptakiem charakterystycznym dla naszych gór. Ale jest spotykana także na całym Pomorzu od brzegów Bałtyku aż niemal po Noteć. A dzieje się tak dla tego, że dla tego gatunku to nie górski krajobraz jest ważny, a szybko płynąca woda – jeszcze dokładniej: będące ważnym składnikiem jej pokarmu bezkręgowce, żyjące w czystej, chłodnej, dobrze natlenionej wodzie.
Gruszyczka jednokwiatowa. Jest chamefitem czyli rośliną niskopączkową (gr. chamei = na ziemi, phyton = roślina), Są to rośliny, których pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym występują w dolnych częściach pędu (do ok. 40 cm nad ziemią). Jest to przystosowanie do przetrwania niekorzystnej dla wegetacji pory roku – zimy. Warstwa śniegu lub ściółki ochrania pączki przed przemarznięciem (np. wrzos zwyczajny, skalnica tatrzańska, psianka słodkogórz).
Chamefity są bardzo rozpowszechnione w strefach o bardzo surowym klimacie, np. w tundrze lub w wyższych położeniach górskich.
U góry Płaczliwa Skała i Płaczliwe Kazalnice. Mokrą łąkę porastały kępy jaskra platanolistnego, bodziszka błotnego, rdestu i leśnego sitowia.
Szlak przez długi czas wiedzie rzadkim świerkowym lasem. Takie wywrócone drzewa są częstym widokiem...
......
.....
Dolina Zadnich Koperszadów leży na Słowacji pomiędzy Tatrami Wysokimi a Tatrami Bielskimi.” Kupferschächte” znaczy w języku niemieckim szyby miedzi. Dawniej pasterze wypasali tu owce. Teraz dolinę porastają liczne kwiaty i zioła. Nieprzebrane ich bogactwo zachwyca ale bywa też męczące. Kiedy szliśmy doliną wczesnym latem w samo południe zapachy wręcz oszałamiały.
Zawilec narcyzowaty (Anemone narcissiflora) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Występuje w południowej i środkowej Europie, w Azji i Ameryce Północnej.
W Polsce rośnie w Tatrach, w Sudetach, w Bieszczadach i na Babiej Górze. Wyjątkowo można go też spotkać na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej.
Rośnie w szczelinach i na półkach skałek, na halach górskich, na zboczach gór. Można go spotkać zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym. W Tatrach rośnie do wysokości 2500 m n.p.m., głównie w piętrze kosówki i piętrze hal.
Wszystkie części tej pięknej rośliny są trujące.
Ostatnie już metry podejścia na Przełęcz pod Kopą (Kopské sedlo, 1750 m npm). Przełęcz pod Kopą jest najbardziej nietypową przełęczą tatrzańską – stanowi miejsce, w którym spotykają się trzy granie, tworząc trzy obniżenia grzbietów. Najniższym punktem siodła jest Niżnia Przełęcz pod Kopą (Kopské sedlo, 1750 m npm) i do tego punktu odnosi się nazwa Przełęcz pod Kopą. Dwa pozostałe obniżenia to Pośrednia Przełęcz pod Kopą (Zadné kopské sedlo, ok. 1770 m npm) i Wyżnia Przełęcz pod Kopą (Predné kopské sedlo, 1778 m).
Kozica - jedyny występujący w Europie gatunek antylopy. Nasza ma przydomek tatrzańska. Występuje wyłącznie w Tatrach więc jest endemitem w dodatku zagrożonym wyginięciem. Choć spotkać ją można we wszystkich rejonach Tatr to zdecydowanie najliczniej występuje właśnie w Tatrach Bialskich. Tę parkę wypatrzyliśmy kiedy zwinnymi skokami przemierzała Wyżnią Przełęcz pod Kopą, na wysokości 1778 m.n.p.m. Nie umieliśmy rozpoznać płci kozic bo też wcale nie jest to łatwe. Zarówno samiec jak i samica mają haczykowato zagięte w tył czarne rogi. Kozice rodzą najczęściej jedno młode. Poród ma miejsce w maju lub na początku czerwca. Czyżby ta młoda koziczka miała zaledwie jeden miesiąc? Zauroczeni zwinnością i gracją ich ruchów obserwowaliśmy jak poruszały się po ostrych i stromych skałach. Jeśli nie spadną ze skały lub nie padną łupem rysia, orła bądź wilka mogą dożyć 15 lat. Stada kozic są nieliczne. Największa grupa jaką udało mi się spotkać liczyła 11 kozic. Ulubionym przysmakiem kozic są omiegi kozłowce.
Kuklik zwisły (Geum rivale).
Goryczka kropkowana- bylina,w Polsce gatunek objęty jest ścisłą ochroną, kwitnie w lipcu i sierpniu, zapylają ja trzmiele, lubi podłoże kwasnie . W Tatrach rośnie nawet na wysokości 2500. Jest rośliną leczniczą.
Wyżnia Przełęcz pod Kopą (Predné kopské sedlo, 1778 m npm). Stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Dolinę Białych Stawów (Dolina Bielych Plies).
Na zdjęciu, na ostatnim planie: Rakuska Czuba (Veľka Svišťovka, 2037 m npm) i Mały Kieżmarski Szczyt (Malý Kežmarský štít) oraz znakomicie widoczny szlak na Rakuską Przełęcz, który w ulewnym deszczu pokonywaliśmy w ubiegłym roku.
Dzwonek alpejski (Campanula alpina) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych. Występuje tylko w Alpach i Karpatach. W Polsce rośnie wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska) i jest tu rośliną pospolitą na halach górskich, piargach, murawach naskalnych.
Jest rośliną kwasolubną, występuje wyłącznie na bezwapiennym podłożu (np na granicie). W Tatrach rośnie od piętra kosówki aż po piętro turniowe. Jest typowym orofitem, nie występuje niżej niż 1400m npm. W miarę wzrostu wysokości nad poziomem morza wzrasta owłosienie rośliny.
Niżna Przełęcz pod Kopą 1750 m.n.p.m., w tle Szalony Wierch, po lewej Hawrań. W tym miejscu spotykają się trzy granie i kończy się zielony szlak jednokierunkowy ze Zdziaru przez Szeroką Przełęcz Bielską.
Łąka dzwonkowa na Przełęczy pod Kopą.
......
Starzec główkowaty.
Przelot alpejski - bylina, roślina lekko trująca, w Polsce występuje wyłącznie w Tatrach.
......
Pięciornik złoty.
......
Prosiecznik jednogłówkowy albo jastrzębiec alpejski - są bardzo do siebie podobne.
Omieg górski.
Jarzmianka większa.
Rutewka orlikolistna.
Jarzmianka większa.
......
......
......
Len karpacki.
......
......
......
Lilia złotogłów - jej kwiaty roztaczają silną woń. Szczególnie wieczorem i nocą jej zapach staje się intensywny. Tym sposobem kwiat wabi motyle, także nocne, które potrafią je zapylać ponieważ wyposażone są w długie trąbki.
Lilia złotogłów - jest także rośliną, która może zapylać się sama jednak wówczas jej nasiona są słabszej jakości.
Lilia złotogłów - w Polsce zagrożona jest wyginięciem.
Zerwa kłosowa.
......
......

Podziel się z innymi swoją opinią...