Masyw Sokolie znajduje się w obrębie Parku Narodowego Mała Fatra w tzw. krywańskiej części Małej Fatry, zbudowany jest z osadowych skał. Ma zaledwie 1171 m n.p.m. a mimo to dostarczył nam wrażeń na miarę wysokich gór.
W najniżej położonych miejscach występują ciemnoszare wapienie, natomiast wyżej dolomity. Na południowych stokach Sokolie istnieją skalne baszty i ambony. Najbardziej urozmaicone są stoki wschodnie masywu ponad Cieśniawami. Znajdują się tu głęboko wymodelowane formy skalne w postaci skalnych murów, turni o rozmaitych kształtach a także skalne grzebienie porozdzielane stromymi żlebami .
Najciekawsze są północne stoki masywu, mocno rozczłonowane, z kilkoma głębokimi dolinkami krasowymi . Najbardziej interesującą jest tu dolina Obšívanka w północno-wschodniej części masywu.
Końcem listopada nie mamy okazji poznać wszystkich walorów przyrodniczych znajdującego się tu rezerwatu. Las tworzą przede wszystkim buki, więc główną atrakcją jest o tej porze roku brodzenie w powodzi pomarańczowych liści. Choć nagie drzewa w pochmurny dzień wyglądają smutno to jednak jest w nich subtelny majestat. Siwa kora buczynowego lasu lśni od czasu do czasu srebrem jednak słońce zbyt rzadko wychyla się zza gęstego woalu chmur zatem większa część naszej wędrówki odbywa się w monochromatycznym krajobrazie. Jedynym mocnym akcentem są właśnie świeżo opadłe liście, czerwona kurtka Justynki i pomarańczowe wstawki w ubraniach Ewy.
Kiedy patrzę teraz na zdjęcia z naszej wędrówki nadziwić się nie mogę, jakim to sposobem w moich wspomnieniach wycieczka ta zapisała się tak jasno i świetliście! Odpowiedź jawi się szybko i ponownie wywołuje uśmiech. To jasne i oczywiste! To zasługa naszej ekipy! Każdego! Włącznie z kotem - przewodnikiem! Od samego początku aż po sam koniec naszego spotkania panowała atmosfera akceptacji a dobry humor nikogo nie opuszczał.
Nasza trasa:
Starý Dvor w dolinie Vrátnej – – przełęcz Príslop (916m n.p.m.) – – Sokolie (1171m n.p.m.) 1 h 45min
Sokolie - Malé nocľahy - Tiesňavy ( 567m n.p.m.) – 1 h 20 min
Na przejście całej trasy należy przeznaczyć 3 godziny nie wliczając w to żadnych postojów. My na jedzonko zatrzymywaliśmy się dwa razy, na zdjęcia… co krok ;-)
Niby nie było słońca ale… jak już było to kreowało niesamowite widoki. Poza tym ukryte w bukowym lesie skały dzięki nagości drzew przyciągały naszą uwagę i trudno było nam przejść obok nich obojętnie. Chcąc zobaczyć jak najwięcej wdrapywaliśmy się oczywiście na niektóre z nich. Najbardziej podobała mi się Zbójnicka ścieżka [Obšívanka], którą schodziliśmy z Sokolie. Szlak ten przez 20 lat był niedostępny dla turystów z uwagi na ochronę gniazdującego tu sokoła wędrownego. Obecnie szlak jest zamknięty od 1 marca do 15 czerwca.
Drabinki, łańcuchy i metalowe poręcze uatrakcyjniły zejście do Tiesňavy. Wspólną kolacją w przygranicznej karczmie zakończyliśmy fatrzańskie przygody.
Przewyższenie: 604 metry
Czas: od 10.00 do 16.00
Udział wzięli: Tomek, Justyna, Ewa, Weronika, Aneta, Tomek, Dorota, Angela, Marek oraz Dominik...
...z Kotem Fatrzańskim, którego dzieci przysposobily już na pierwszej przełęczy i który rychło stał się naszym przewodnikiem (bezbłędnie poprowadził nas przez Sokolie).

Podziel się z innymi swoją opinią...

  o nas   ciekawe strony   inne blogi o górach   napisz do nas   strona główna   newsletter