Tegoroczna zadymka była zupełnie inna od wcześniejszych i to nie tylko dlatego, że zamiast śniegu padał deszcz...
Tym razem wybraliśmy się tylko na trzy koncerty: Jane Monheit, Nicholasa Paytona i Davida Sancheza. Ten ostatni koncert wywarł na nas wielkie wrażenie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć...

Jak co roku w Bielsku Białej...
lecz za każdym razem coraz donoślej brzmi jazz! W tym roku działo się naprawdę wiele i choć nie zobaczyliśmy najjasniejszej tegorocznej gwiazdy, Wayne'a Shorter'a, to i tak koncerty te jeszcze długo w naszych uszach będą wybrzmiewać. Oprócz wspomnień pozostały jeszcze zdjęcia. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Bielska Zadymka Jazzowa w ciągu szesnastu lat istnienia stała się jednym z najważniejszych polskich festiwali jazzowych. Stowarzyszenie "Sztuka, teatr" (organizator) i Grupa Lotos (główny sponsor) corocznie zapraszają do Bielska-Białej zarówno wielkie światowe gwiazdy jazzu, jak i młodych obiecujących twórców. Dla pierwszych jest to okazja by błysnąć, dla drugich by rozbłysnąć. W tym roku olśniewającym blaskiem świeciła Dianne Reeves...

27 czerwca 2012 w Bielsku-Białej na jedynym koncercie w Polsce wystąpił wirtuoz gitary, Pat Metheny. Twórca współczesnego Orchestriona wraz z zespołem (Chris Potter na saksofonach, Ben Williams na kontrabasie oraz Antonio Sanchez na perkusji) zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty "Unity Band". Długo oczekiwany koncert (starania o przyjazd artysty do Bielska trwały 10 lat!), który pierwotnie miał odbyć się w plenerowych warunkach, w obliczu zagrażających w tym dniu burz został przeniesiony do hali pod Dębowcem.

12 lutego 2012 roku w Wadowickim Centrum Kultury wystapiła bielska Orkiestra im.Telemanna. W czteroosobowym składzie wykonali dla nas polki i walce Straussów oraz czardasze Emmeriha Kalmana.

8 maja 2011 roku MICHAEL BATES OUTSIDE SOURCES ze Stanów Zjednoczonych gościł w andrychowskim Klubie Pod Basztą. Grupa w składzie: Robin Verheyen – saksofon, Samuel Blaser – puzon, Michael Bates – kontrabas i Jaff Davis – perkusja uraczyła nas sporą dawką wysokoenergetycznych dźwięków, które do dziś pobrzmiewają w naszych uszach...

9 kwietnia w "Klubie Pod Basztą" w Andrychowie zagrali Funk de Nite z Markiem Raduli. Szalonym popisom gitarzysty towarzyszyli: na saksofonie lider FdN Ryszard Krawczuk, Piotr "Quentin" Wojtanowski na basie oraz Wojciech Fedkowicz na perkusji. Perkusista zagrał taką "solówkę", że wstrzymalismy dech. Bisom nie było końca.

W dniach 16-20 lutego 2011 roku w Bielsku-Białej...

13 lutego 2011 roku w andrychowskim "Klubie Pod Basztą" wystapił Adam Bałdych ze swoją formacją DAMAGE CONTROL. Genialnemu skrzypkowi towarzyszyli: Andrzej Gondek na gitarze, Marek Buchowicz na basie, Paweł Tomaszewski na klawiszach, Michał Bryndal na perkusji oraz kanadyjczyk Jacques Seguin na trąbce.

23 stycznia 2011 roku w Wadowickim Centrum Kultury miał miejsce Koncert Noworoczny. W tym roku Big Band Małopolski wraz z organizatorem, Szkołą Muzyczną "Yamaha" zaprosił do współpracy jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, królową polskiego swingu, Lorę Szafran. Big Band poprowadził znany krakowski saksofonista Ryszard Krawczuk. Pękająca w szwach, niemała przecież sala WCK zgotowała artystom niekończące się owacje.

9 stycznia 2011 w Wadowickim Centrum Kultury wystąpiła Hanna Banaszak. Artystce towarzyszyli: Piotr Kałużny (fortepian), Leszek Ranz (gitara basowa), Jakub Persona (perkusja) i Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne). Koncert ten uświetnił Galę Dobrodzieje Kultury 2010.

11 grudnia 2010 w Kamieniołomie JP2 w Krakowie miał miejsce niezwykły koncert Marka Stryszowskiego z zespołem Little Egoists. Do niedawna leader Laboratorium, wspaniały saksofonista, wokalista i kompozytor w ponad godzinnym występie dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń i... pozostawił niedosyt. Z niecierpliwością oczekujemy jego kolejnego koncertu.

Pianista i kompozytor Chick Corea to jeden z niekwestionowanych mistrzów jazzu. 8 listopada 2010 podczas koncertu w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca artysta zaprezentował program z trzypłytowego zestawu, który ukazał się w tym roku: "Chick Corea Solo Piano Improvisations Children's Songs".

9 października w jaworkowej Muzycznej Owczarni wraz z przyjaciółmi uczestniczyliśmy w koncercie legendy polskiego rocka: grupy KRZAK. Janowi Błędowskiemu i Leszkowi Winderowi towarzszyli Achim Rzychoń na basie i perkusista Ireneusz Głyk. Klimat jak zawsze niesamowity, atmosfera gorąca a muzyka brzmi do dziś w naszej pamięci.

24 wrzesnia w krakowskiej Filharmonii w ramach cyklu Wielkie Wydarzenie, odbył się niepowtarzalny koncert. Po raz pierwszy w Polsce gościlismy CHINA CANTON TRADITIONAL ORCHESTRA, która zaprezentowała klasyczną muzykę kantońską mającą swoje korzenie w południowochińskiej, słynącej z bogatych tradycji artystycznych, przepięknej Delcie Rzeki Perłowej.

Występem Pilichowski Band rozpoczął się w piątek 10 września 2010 roku koncertowy sezon w andrychowskim Klubie Pod Basztą. Pilichowski Band gra muzykę z elementami rocka, jazzu i popu, założony przez basistę, Wojtka Pilichowskiego któremu towarzyszą: Lena Romul na saksofonie, Tomasz Świerk na klawiszach, Artur Twarowski na gitarze, oraz perkusista Tomasz Mądzielewski.

Wieczorem 17 lipca na Małym Rynku w Krakowie mieliśmy przyjemność posłuchać na żywo jazzowych utworów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina w ramach Nocy Jazzu XV Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. Spóźniliśmy się trochę, więc usłyszeliśmy jedynie Polish Jazz Group "Chopin & Jazz" (w składzie: J. Jarczyk/ A. Olejniczak/ D. Oleszkiewicz/ J. Stefanskii) oraz Kwintet Marka Bałaty.

5 lipca 2010 roku w ramach jubileuszowego 15 Letniego Festiwalu Jazzowego Piwnicy pod Baranami wystapił Jarek Śmietana z Wojtkiem Karolakiem, Adamem Czerwińskim i ... no własnie zapomniałem nazwiska basisty. A grał znakomicie!

Richard Galliano, wybitny akordeonista, multiinstrumentalista oraz niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzoli wystąpił 25 kwietnia 2010 roku w Sali Koncertowej Radia Wrocław w ramach cyklu Ethno Jazz Festival.

Pierwsza Dama Jazzu w Polsce – Aga Zaryan - wystąpiła18 marca 2010 roku w krakowskim Kinie Kijów w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej „Looking Walking Being” promującej jej nowy album. Płytą tą, wydaną pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records, dołączyła do grona tak wybitnych postaci jak Nina Simone, Miles Davis, Sting, Diana Reeves czy John Coltrane.

To była prawdziwa uczta dla fanów muzyki elektronicznej. 1 marca 2010 w katowickim Spodku wystąpił Jean Michel Jarre. Występując w ramach swojej najnowszej halowej trasy koncertowej "World Arena Tour" JM Jarre stworzył niepowtarzalne show. Na niezwykły efekt złożyły się wykorzystywane przez niego analogowe syntezatory połączone z cyfrową technologią, ogromne ekrany projekcyjne, a także lasery i światła.

W dniach 3-7 lutego 2010 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w 12 Bielskiej Zadymce Jazzowej gdzie usłyszeliśmy Dee Dee Bridgewater, McCoy Tyner'a z Gary Bartz'em, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Grupę Roy Bennet'a. Festiwal zakończył się w niedzielę 7 lutego. Ten wieczór długo pozostanie w naszej pamięci: w kilkunastostopniowym mrozie wyjechaliśmy kolejką gondolową na Szyndzielnię a następnie z pochodniami w dłoniach udalismy się do schroniska. Tam przy dźwiękach francuskiej Fangi bawiliśmy się do późnych godzin nocnych.

MOTION TRIO: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Usłyszeliśmy ich 8 stycznia 2010 w Muzycznej Owczarni w Jaworkach.

19 Krakowskie Spotkania BaletOFFowe od lat mają swoje miejsce na polskiej scenie tanecznej. Ideą przewodnią Festiwalu jest popularyzacja tańca, ze szczególnym naciskiem na taniec współczesny. W ostatnich latach festiwal zdominowały prezentacje osadzone w stylistyce modern, contemporary dance, neoklasycznej. Krakowskie Spotkania BaletOFFowe są imprezą o charakterze niekonkursowym. 27 listopada 2009 odwiedziliśmy krakowski NCK.

Jarmark Kultur - to projekt zainicjowany i realizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Prezentuje i propaguje bogactwo kulturowe Sądecczyzny, współtworzone przez wieki przez różne grupy narodowościowe - Polaków, Niemców, Żydów, Łemków... 20 czerwca 2009 na sądeckim Rynku usłyszeliśmy Julię Dosznę, Orkiestrę pw. św. Mikołaja z Lublina i romski zespół Kałe Jakha.

"Dziś już w aptece nikt Ci nie poleci, rumianku, który dobry jest dla dzieci, lecz pastylkę z glicerofosfatem, bromoteleviosionatem z cynkiem i bikarbonatem, borotalkiem, z czymś tam lnianym, kataplazmą i z grysiczkiem, i z florenckim też befsztyczkiem, mortadelą, a do tego pół literka czerwonego, i łyk kawy z kofeiną gramów zero, zero, zero sześć!..." TO MOŻNA BYŁO USŁYSZEĆ NA ŻYWO! Marta Bizoń w Kamieniołomie 12 maja 2009

W ramach X edycji Festiwalu Rozstaje 2008 na scenie pod krakowskim Ratuszem wystąpił światowej sławy rumuński wirtuoz fletni Pana Gheorghe Zamfir, Joanna Słowińska oraz "Gypsy Queens and Kings" z udziałem orkiestry dętej Fanfare Ciocarlia i Esmy Redzepovej z Macedonii, zwanej "Królową Cyganów".

Agnieszka Chrzanowska jest kwintesencją dobrego smaku, elegancji i inteligencji. Śpiewa piosenkę poetycką, aktorską i nowocześnie zaaranżowany mainstream. Jest również współzałożycielką Teatru Piosenki w Centrum, który mieści się w krakowskim Pałacu Krzysztofory gdzie 26 maja 2008 odbył się jej niezwykły koncert o przewrotnym tytule "Tylko dla kobiet". Na szczęście panowie też byli mile widziani :-)

Jaga Wrońska to twórczy wulkan i gejzer pomysłów, mimo młodego wieku dysponuje elektryzującym głosem o niespotykanej sile, z charakterystyczną wibracją, kocha publiczność, a publiczność kocha ją i powraca. Nazywają ją Wróbelkiem, albo sroczką złodziejką serc. Zdjęcia z niezapomnianego koncertu Jagi w Loch Camelot 26 stycznia 2008.

Koncert Łady Marii Gorpienko 13 października 2007 w Loch Camelot. Pieśni Okudżawy i Wysockiego w jej interpretacji wzruszyły mnie bardzo. I nie tylko mnie! W pewnej chwili również u Łady pojawiła się łza w oku. Oto kilka zdjęć z tamtego cudownego wieczoru.

W późny, lodowaty wieczór Wielkiego Czwartku 5 kwietnia 2007 roku na krakowskim Placu Wolnica uczestniczyłem w przejmującym koncercie Joanny Słowińskiej "Płaczcie Anieli... - Pieśni o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim". W tradycyjnym, surowym brzmieniu z minimalną ilością instrumentów rozlegała się muzyka osnuta wokół tajemnicy Triduum Paschalnego.


  o nas   ciekawe strony   inne blogi o górach   napisz do nas   strona główna   newsletter