Rzekotka drzewna (Hyla arborea)

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)- jest gatunkiem chronionym. Grzbiet rzekotki przypomina kształtem listek. Jej skóra jest gładka i lśniąca, pozbawiona gruczołowych skupisk.

Rzekotka żywi się głównie owadami, które łapie na wystrzeliwany język, pokryty lepką wydzieliną. Chętnie zje pająka, nie wzgardzi też ślimakiem. Za upatrzoną ofiarą potrafi zręcznie skoczyć. Jest również znakomitą wspinaczką ;-)

Ma bardzo chwytne palce zaopatrzone na końcach w przylgi czepne.

Pozostając w bezruchu dłuższy czas przystosowuje kolor ciała do podłoża.

Samca od samicy odróżnia tylko ciemna zielona plamy w silnie pomarszczonej części podgardzielowej, gdzie znajduje się rezonator.

W skórze rzekotek znajdują się liczne monocyty, które umożliwiają jej szybkie zmiany ubarwienia. W zależności od temperatury, wilgotności, oświetlenia oraz czynników wewnętrznych, takich jak: ból, głód itp. może się stawać: żółta, szara, oliwkowa, liliowa, brązowa lub prawie czarna.

Po ustąpieniu czynnika, który wywołał zmianę barwy, powraca normalny, zielony kolor.

W porze godowej rezonator podczas wydawania głosów rozciąga się wskutek nadymania i tworzy duży, kilkukrotnie większy od głowy, kulisty pęcherz.

W okresie godowym rezonatory rzekotek wydają dźwięki o takiej sile i częstotliwości, że są słyszalne w promieniu kilku kilometrów :-) Samce uważane są za najgłośniejsze polskie płazy; „śpiewają” do późnych nocnych godzin. Są i tacy, którzy twierdzą , że rzekotka jest NAJGŁOŚNIEJSZYM zwierzęciem w Europie!!!

Do prawidłowego rozwoju rzekotka potrzebuje duuuuuuuużo światła.

Rzekotka staje się dojrzała do rozrodu dopiero po dwóch latach.

Rzekotki za dnia przebywają na lądzie i dopiero o zmierzchu wchodzą do wody.

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)- jest gatunkiem chronionym.

W wilgotnych lasach Amazonii mieszkają rzekotki, których skóra produkuje jedną z najsilniejszych trucizn na świecie. Indianie zanurzaja w niej groty swych dmuchawkowych strzał. Nasza rzekotka też w pewnym procencie wytwarza podobne toksyny i gdy na przykład weźmiemy ją w dłoń pamietajmy aby potem nie dotykać okolic oczu, gdyż spowoduje to silny, piekący ból. Z tego również powodu rzekotki nie powinny przebywać w terarium z innymi żabami, bo... długo przy niej nie pożyją ;-)