Estonia
kraj lasów, jezior i życzliwych ludzi...

Tallinn stolica Estonii, leży nad Zatoką Fińską. Nazwa ta po estońsku oznacza "duńskie miasto". I rzeczywiście w atmosferze i architekturze wiele tu z klimatu nordyckiej Skandynawii, chociaż widać też ślady po okresie sowieckim. Tallinn nazywany jest Perłą Bałtyku lub Florencją Północy. Najlepiej odwiedzić Tallinn pod koniec czerwca, wtedy miasto można oglądać w świetle właściwie niezachodzącego słońca. Białe noce to dodatkowa atrakcja tego pięknego miasta. Niestety byłem tam nieco później lecz zmrok i tak zapadał bardzo powoli. Tallinnem, dawnym hanzeatyckim portem, w powodzi historii władali - najpierw Duńczycy, po nich Zakon Kawalerów Mieczowych, a potem kolejno Szwedzi i Carska Rosja. Od kilku lat jest znów stolicą niepodległego państwa: Eesti Vabariik.
Obecnie Stare Miasto to 1850 metrów murów i 26 baszt w "czerwonych hełmach", dziesiątki festiwali, imprez, konkursów przez cały rok, restauracje i knajpki z niepowtarzalną atmosferą, muzea, galerie, kościoły, kamienice, place i legendy... Tallinn to setki miejsc wartych odkrycia.

zapraszamy na spacer uliczkami starego Tallina

Tartu dawniej zwane Juriew i Dorpat liczące nieco ponad 100 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem Estonii. Miasto położone w środkowej części kraju nad rzeką Emą, na zachód od jeziora Pejpus a na południe od Tallinna jest ważnym ośrodkiem turystycznym i przemysłowym. Academia Gustaviana założona w 1632 roku i Estońska Akademia Rolnicza sprawiają że miasto jest równiez prężnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym kształcacym ponad 10 tysięcy studentów. Uniwersytet w Tartu ukończyło równiez wielu znanych Polaków. Niemałe wrażenie robią na polskich turystach powiewające wokoło biało czerwone flagi. Są to oficjalne kolory miasta Tartu i zostały one nadane przez naszego króla Stefana Batorego, który założył tutaj w 1583 roku kolegium jezuickie będace podwalinami późniejszego Uniwersytetu. Piękne miasto, pełne zabytków, imprez kulturalnych, a nade wszysto otwartych i życzliwych ludzi...

zapraszamy do obejrzenia fotografii z Tartu

Narva położona nad rzeką Narwa i Zalewem Narewskim, w północno - wschodniej Estonii, przy granicy z Rosją, 210 kilometrów od Tallina oraz 150 kilometrów od St. Petersburga. Miasto liczące 70 tysięcy mieszkańców jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w Estonii. XVII-wieczna Narwa była miastem gotyku i baroku, słynnym ze swej urody w obrębie basenu Morza Bałtyckiego - niestety po bombardowaniach radzieckich 6 marca 1944 roku prawie nic nie ocalało. Odbudowano jedynie trzy obiekty: średniowieczną twierdzę wznosząca się na wysokim brzegu Narwy, wczesnoklasycystyczny ratusz przy Raekoja valjak i luterański kościół św. Aleksandra (z lat 1881-1884) z ośmiokątnym wnętrzem, służący w czasach ZSRR za magazyn. Warto też zobaczyć Woskresenski Sobór z lat 1890-1898 przy ulicy Basrakov. Ocalała po wojnie świątynia ozdobiona z zewnątrz zielonymi kopułami była czynna przez cały okres radziecki. Kamień węgielny pod jej budowę położył osobiście car Aleksander III.

zapraszamy do obejrzenia fotografii z Narvy