Bułgaria  nie   tylko  morzem  pachnąca...
Bałczik
Bałczik - miasto tarasowo położone nad niewielką zatoką i oddalone 44km od Warny, jedno z piękniejszych miast Riwiery Bułgarskiej. W Balcziku zamieszkuje 13-tysięczna społeczność a port (po Warnie i Burgas) jest trzecim co do wielkości w całej Bułgarii.
Początkiem obecnego miasta była kolonia Grecka Cronoi (później także nazywana Dionizopolis) założona w IV w. p.n.e. na miejscu osady trackiej, która w czasach rzymskich została podniesiona do rangi miasta. W bojarskiej domenie Balika, Bałczik znalazł się w XIV w., a w latach 1443-44 miasto na krótko opanowały wojska Władysława Warneńczyka, a następnie w 1604 roku ukraińscy Kozacy. W roku 1940 miasto powróciło do granic Bułgarii po 27 letnim pobycie w granicach sąsiedniej Rumuni.
Strome uliczki nadaja specyficzny urok miastu. Charakterystyczna jest promenada nadmorska, z niezliczoną ilością hoteli, pensjonatów, kawiarni i restauracji. Za największą atrakcję Bałcziku uznany jest ogród botaniczny w którym znajduje się pałac rumuńskiej królowej Marii i warta obejrzenia kolekcja kaktusów. W ogrodzie zajmującym powierzchnię ponad 35 ha znajduje się kilka tysięcy odmian drzew, krzewów i kwiatów. Ekspozycja kaktusów liczy ponad 250 gatunków, przez co pod względem liczby odmian stanowi ich drugą (po Monako) kolekcję europejską.
Biełogradczik - (w dosłownym tłumaczeniu: Białe Miasteczko) położony jest niecałe 200 kilometrów na północ od Sofii w zachodniej części Starej Płaniny. Miasto które w rzeczywistosci jest bardziej czerwone (dachy) niż białe, położone jest w otoczeniu dziesiątek czerwonych, żółtych i białych skałek wyrastających wysoko ponad granicę lasu. Skałki te wyobrażają zwierzęta, ludzi, zamki, drzewa, mnichów, kobiety i dzieci. Większość z nich posiada własne nazwy jak np. Adam i Ewa, Madonna z Dzieciątkiem, Kukułka, Niedźwiedź, Sfinks, Derwisz, Uczennica, Hajduk Wełko, Kamenna Swadba.
Gdy w III wieku przybyli na te tereny Rzymianie, postanowili swoim zwyczajem wznieść tu twierdzę obronną. Wykorzystując teren tak wkomponowali ją pomiędzy skałki aby zbudować fortyfikację najmniejszym nakładem sił i środków (lenistwo czy zaradność?). Tak więc kamienne ściany warowni łaczą sąsiadujące ze sobą wysokie na kilkanaście metrów skały. Choć wielokrotnie broniła się przed barbarzyńcami ze wschodu i południa, odrestaurowana obecnie twierdza zwana Kaleto stoi po dziś dzień. Fortyfikacje położone na trzech poziomach i zajmujące obszar około jednego hektara, można zwiedzać za symboliczną prawie opłatą 3 lv od osoby. Dorośli przy rozległym i darmowym parkingu przed wejściem mogą nabyć pyszne tutejsze wino i rakiję zaś młodszych zaciekawi położone w sąsiedztwie twierdzy obserwatorium astronomiczne.
Biełogradczik
Burgas
Burgas - to czwarte pod względem wielkości miasto Bułgarii, położone w środkowo-południowej części wybrzeża Morza Czarnego, w niewielkiej odległości od świetnie rozwiniętych kurortów turystycznych, jak Pomorie i Nessebar. Miejscowość stanowi ważny punkt komunikacyjny, łączący siecią autobusową całe bułgarskie wybrzeże. Miasto jest ośrodkiem turystycznym i handlowym, znajdziemy tu centra handlowe, parki rozrywki i świetnie zagospodarowane, piaszczyste i słoneczne plaże. Warto zaznaczyć, że tutejszy piasek z dużą zawartoscią tlenków żelaza na właściości lecznicze. A zaraz błękit morza zachęcający do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Oprócz plażowania i kąpieli można spacerować w przymorskim parku w cieniu rozłożystych drzew i wsród roślinnych kompozycji. W parku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza - ma on związek z podróżą Mickiewicza do Konstantynopola (Istambułu) i pobytem w Burgas w październiku 1855. Według zródeł historycznych w drugiej dekadzie października Mickiewicz rozchorował się w Burgas po zjedzeniu bigosu z tłustą baraniną i nieświeżym salami. Chory wracał 17 paźdiernika do Konstantynopola gdzie zmarł 26 XI 1855 r. Zaraz przy zadbanym, nadmorskim deptaku znajdziemy restauracje, kawiarnie na świeżym powietrzu, w których w otoczeniu kolorowych ogrodów, będziemy mogli przekąsić regionalne danie lub napić się zimnego koktajlu owocowego. Dużą popularnością cieszy się restauracja na wodzie, zlokalizowana na wysokości między Burgas a Nessebarem.
Golitsa - jest maleńką wioską leżącą około 30 kilometrów na zachód od wybrzeża Bułgarii. Zamieszkuje ją około 700 mieszkańców. W bezpośrednim sąsiedztwie wioski położone są śliczne wzgórza należące do pasma Wschodniej Starej Płaniny. Pokryte rumoszem skalnym i porośnięte gęsto niską alpejską roślinnością z daleka wydają się być litą skałą. Przewyższają położoną w kotlinie wieś o prawie 200 metrów więc roztacza się z nich piękna panorama. Zapraszamy do obejrzenia i... odwiedzenia.
Golitsa
Mełnik
Mełnik - najmniejsze z bułgarskich miasteczek liczy zaledwie 250 mieszkańców. Wizytę w nim zostawiliśmy sobie, dość nieroztropnie, na ostatni dzień naszego pobytu w Bułgarii. Ściągnęły nas tu wcale nie wyśmienite wina, z których słynie Mełnik, ani unikalne zabytki z przełomu XVIII i XIX w., lecz niezwykłe formy skalne jego okolic.
Nessebar - starożytna Mesambria - należy do najstarszych osiedli Europy. Położony we wschodniej Bułgarii nad Morzem Czarnym ,około 25 km od Burgas. Założony w 510 r. p.n.e. wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W swojej bogatej i burzliwej historii miasto znajdowało się pod panowaniem rzymskim, bizantyjskim, tureckim. Z wielkiej liczby świątyń jakie tu powstały przetrwało kilka budowli w stanie ruiny. Spacerując wąskimi uliczkami możemy zobaczyć pozostałości po murach obronnych miasta z IV i V wieku. Do najciekawszych zabytków miasta należą siedziby z XVIII-XIX wieku reprezentujące typ domu czarnomorskiego. Na parterze wykonanym z kamienia znajdują się magazyny i pomieszczenia gospodarcze, natomiast na górnych kondygnacjach znacznie wysuniętych nad ulicą mieszczą się pokoje. W miescie znajduje się wiele restauracji serwujących przede wszystkim świeże owoce morza . Wyjątkowy nastrój panuje wieczorową porą kiedy ożywają liczne restauracje i bary rozmieszczone pomiędzy ruinami starych świątyń. Zapraszamy na fotograficzną podróż po współczesnym Nessebarze...
Nessebar
Obzor
Obzor jest niewielką miejscowościa położoną nad Morzem Czarnym pomiędzy: Warną (ok. 60 km) i Burgas (ok. 70 km). Została ona zbudowana w miejsce dawnego miasta Heliopolis - miasta słońca. Dość szeroka, licząca 7 km długości, piaszczysta plaża oferuje doskonałe warunki do korzystania z kąpieli słonecznych i jest idealnym miejscem na dziecięce zabawy. Dla fanów sportu są tu przygotowane w sezonie liczne atrakcje, takie jak: surfing, paralotniarstwo, żeglarstwo i narty wodne. Miłe spędzenie wieczoru zapewniają liczne kawiarnie i restauracje otwarte do późnych godzin nocnych.
W ostatnich latach miejscowość ta przeżywa dynamiczny rozwój. W każdym roku powstają tu nowe hotele, pensjonaty, kafejki i restauracje. W sezonie letnim czynnych jest ok. 200 restauracji najczęściej niewielkich, przytulnych i serwujących smaczne potrawy.
Pirin pasmo górskie w zachodniej Bułgarii. Najwyższy szczyt - Vichren (2914 m npm) jest drugim co do wysokosci szczytem Bułgarii a czwartym na całych Bałkanach. Długość pasma wynosi około 40 km, a szerokość - około 25 km. Większość powierzchni pasma wchodzi w skład utworzonego w 1964 roku Parku Narodowego Pirin i objęta jest ochroną. W jego obrębie znajdują się rezerwaty "Bajowi Dupki - Dżindżirica", "Tisata", "Julen" i inne.
Góry te mają charakter alpejski, na ich terenie występuje ponad 150 jezior a 50 szczytów przekracza wysokość 2500 metrów. Są dość dobrze zagospodarowane: opócz 11 schronisk (w nieco innym niż polskie standardzie) turysta może liczyć na kwatery prywatne u podnóża gór: w Bansku, Dobriniszte, Golce Deczew lub Melniku. W zimie wyniosły Pirin proponuje miłośnikom sportów zimowych wzorowo utrzymane trasy zjazdowe i wyciągi oraz niezliczoną ilość hoteli na europejskim poziomie.
Pirin
Tsonevo
Jezioro Tsonevo powstało przez spiętrzenie wód rzeki Luda Kamchia w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Tsonevo. Jest trzecim co do wielkości jeziorem w Bułgarii zajmując obszar o powierzchni okolo siedemnastu tysięcy hektarów. Jest ono zbiornikiem krystalicznie czystej i ciepłej wody wykorzystywanej do nawadniania pól i zaopatrzenia mieszkańców okolicznych terenów w wodę. Oprócz tego jest siedliskiem wielu gatunków ryb co sprawia że jest oblegane przez wędkarzy. Można tu łowić leszcza, płoć, okonia, karasia oraz suma którego okazy dochodzą do 50 kilogramów! Wokół jeziora w pobliskich wioskach Tsonevo i Asparuhovo znajduje się wiele kwater prywatnych, bungalowów i pól namiotowych. Miejsce urokliwe a do pełni szczęścia brakuje jedynie widoku żaglówek i desek surfingowych. Zapraszamy na krótki spacer brzegiem jeziora...
Warna - 300 tysięczne miasto i port morski leżący w północnej części wybrzeża Bułgarii. Miasto powstalo na miejscu dawnej kolonii greckiej Odessos z 580 r pne. Przejściowo we władaniu Imperium Rzymskiego i Bizancjum, najeżdżane przez Turków i Tatarów od 1878 jest w granicach Bułgarii. Burzliwa historia miasta odcisnęła piętno na architekturze i kulturze jego mieszkańców. Mamy tu zarówno cerkwie prawosławne, greckokatolickie i ormianskie jak i meczet oraz katolicki kościół. Chyba najstarszym i jednocześnie najcenniejszycm (choć niestety zupełnie nie promowanym) zabytkiem są ruiny Rzymskich Term. Warto zobaczyć też Sobór Uśpienski i Cerkiew Ormiańską. Tym którzy nie przepadają za zwiedzaniem polecić można ogromny Park Nadmorski z którego można bezpośrednio zejść na bulwar by kontemplować Czarne Morze. W Parku jest wiele atrakcji sportowo-rekreacyjnych - szczególnie dla dzieci - a także odbywają się tu plenerowe koncerty. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym kraju (odbywa się tu m/in Międzynarodowy Festiwal Baletu) a także dużym kurortem wypoczynkowym oferującym turystom bogatą ofertę uzdrowiskową. Szczególnie bliskim dla Polaków miejscem w Warnie może być Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka który poległ na tej ziemi 10 listopada 1444 roku w w bitwie z wojskami tureckimi. W Warnie znajduje się też Delfinarium którego niestety nie zdążylismy zobaczyć.
Warna

  o nas   ciekawe strony   inne blogi o górach   napisz do nas   strona główna   newsletter