Bolestraszyce
są niewielką wsią położoną w południowo-wschodnim krańcu Polski, w powiecie przemyskim. Wieś ta słynie z trzech wartych zobaczenia zabytków: Cerkwi Narodzenia NMP, Fortu XIII Twierdzy Przemyśl "San Rideau" oraz Arboretum. W jeden z majowych weekendów 2009 roku zawitaliśmy na przemyską ziemię by odwiedzić to słynne miejsce
Bolestraszyckie Arboretum zajmuje powierzchnię 25 hektarów (w tym 0,87 ha stawów). Rośnie tu ponad dwa tysiące drzew i krzewów i ponad tysiąc roślin zielnych oraz 180 roślin szklarniowych. Założone w 1975 roku obejmuje park i dwór, w którym mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się zarówno gatunki obcego pochodzenia jak i rodzime drzewa i krzewy. Znajdziemy tu kolekcję roślin rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych, kolekcję roślin biblijnych, zbiór starych odmian jabłoni oraz ogród dydaktyczny dla niepełnosprawnych, w którym opisy roślin sporządzone są również w alfabecie Braile'a. W ogrodzie tym znajduje się również regionalna kolekcja wikliny użytkowej oraz wystawy stałe i czasowe, prezentowane w "Galerii u Piotra" i Muzeum Przyrodniczym. Wspomniana Galeria mieści się w Dworku Piotra Michałowskiego. W Arboretum znajduje się też stary drewniany kosciółek (obecnie w remoncie, niedostępny do zwiedzania).
Bardzo ciekawą atrakcją jest tworzony od 2005 roku labirynt "WIKLINOWO-TOPOLOWE PRZYTULISKO". Wykonany z żywo rosnącej wikliny budowany jest pod kierunkiem artysty plastyka Stanisława Dziubaka z Tarnobrzega.
Zapraszamy do wirtualnej wędrówki po tym urokliwym zakątku Polski...


zobacz wszystkie fotografie z bolestraszyckiego Arboretum