Rezerwat Przyrody
"Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"


stanowisko śnieżycy wiosennej w miejscowości Dwernik



Pow. bieszczadzki, gm. Lutowiska Florystyczny, utw. 2001, pow. 4,94 ha. Położony na łące pomiędzy drogą z Dwerniczka do Dwernika, a Sanem rezerwat chroni jedno z największych w Bieszczadach stanowisk śnieżycy wiosennej. Rośnie tu jej karpacki podgatunek charakteryzujący się tym, że wiele okazów na łodyżce ma dwa kwiaty. Rezerwat najbardziej atrakcyjny jest podczas kwitnienia śnieżycy, a więc od połowy marca do połowy kwietnia. Wówczas cała łąka pokryta jest białym kobiercem. Pierwsze śnieżyce zakwitają już pod koniec lutego na skarpie po drugiej stronie drogi. Rezerwat jest łatwo dostępny i stwarza możliwość obserwacji gatunku nazywanego „symbolem bieszczadzkiej wiosny”.


Rozporządzenie Wojewody podkarpackiego z dnia 21 sierpnia 2001r. uznało za rezerwat przyrody pod nazwą "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" obszar łąk o powierzchni 4,94ha, (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego Nr67 z 12.09.2001r.). Rezerwat położony jest w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego i południowo-wschodniej części powiatu bieszczadzkiego w miejscowości Dwerniczek gmina Lutowiska. Obszar ten podlega administracji RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Lutowiskapołożony, Leśnictwo Dwerniczek. Od strony północnej rezerwat ogranicza droga, za którą wznosi się południowy stok pasma Otrytu, a od południa wschodu i zachodu rzeka San, która w tym miejscu tworzy zakole. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych bogatego stanowiska śnieżycy wiosennej w odmianie karpackiej oraz zbiorowiska łąkowe z bogatą florą gatunków chronionych i rzadkich.



Utworzenie rezerwatu "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" podyktowane jest potrzebą ochrony naturalnego stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum), gatunku objętego ochroną. Rezerwat stwarza dogodne warunki dla obserwacji i badań nad tak licznie występującym gatunkiem chronionym.

Na terenie rezerwatu "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" występują również:
Biedrzeniec większy (Pimpinella maior)
Jaskier ostry (Ranunculus acer)
Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)
Jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus)
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys)
Przytulia wiosenna (Galium vernum)
Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa)
Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)
Kuklik zwisły (Geum rivale)
Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior)
Chaber austriacki (Centaurea phrygia)
Dzięgiel leśny (Angelica sylvestris)
Ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare)
Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa)
Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi)
Dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans)
Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)
Ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum)
Kozłek całolistny (Valeriana simplicifolia)
Turzyca zaostrzona (Carex gracilis
Turzyca drżączkowata (Carex brizoides)
Sitowie leśne (Scirpus silvaticus)

|